Alone in the Dark

Alone in the Dark to gra typu horror survival wyprodukowana przez firmę Infogrames i wydana w 1992 roku przez firmę Interplay. Gra czerpie inspiracje z powieści H.P. Lovecrafta. Historia rozpoczyna się w roku 1924 od samobójstwa Jeremy’ego Hartwood’a, znanego artysty, który był właścicielem posiadłości Dercato. Jednak nikogo nie dziwi śmierć artysty, ponieważ wszyscy mieszkańcy okolicznych domów wiedzą, że domostwo było nawiedzone. Gracz wciela się w jedną z dwóch postaci. Pierwsza z nich to Edward Carnby, prywatny detektyw, który otrzymuje zlecenie od pewnego kolekcjonera antyków, by ten odnalazł dla niego fortepian w opuszczonej posiadłości.

Alone in the Dark
Alone in the Dark

Drugą postacią jaką możemy wybrać jest Emily Hartwood, siostrzenica właściciela posiadłości, która również pragnie odnaleźć fortepian, ponieważ jest przekonana że znajduje się w nim ukryta skrytka, w której może być ukryty list wyjaśniający samobójstwo stryja. Rozgrywka rozpoczyna się od przyjazdu do nawiedzonego domu. Jednak nie będę zdradzał dalszych wątków tej dziwnej i przerażającej historii. Gra jak na rok 1992 była bardzo odważnym i trudnym produktem. Tło zostało zaprojektowane w formie dwuwymiarowej, natomiast postacie to modele trójwymiarowe. Dzięki umieszczeniu kamer w odpowiedniej pozycji nadawało rozgrywce bardzo ciekawy efekt, tło dwuwymiarowe nabierało swojego rodzaju efekt głębi.

Alone in the Dark
Alone in the Dark

Ten sam efekt został później zastosowany w grze Resident Evil, którą opisywałem wcześniej. Gra opiera się głównie na eksploracji starej posiadłości i odpieraniu ataków ze strony potworów. Gracz ma bardzo ograniczony ekwipunek, dlatego gra z każdym kolejnym krokiem staje się trudniejsza. Cała gra została bardzo dobrze odebrana przez krytyków i doczekała się kilku nagród. W roku 1994 pojawiła się druga część pt. Alone in the Dark 2, ale to temat na kolejny artykuł. Dla mnie gra była bardzo trudna może dlatego, że gdy w nią grałem miałem może 10 lat. Klimat był rewelacyjny, wszędzie mrok i czyhające zło na każdym kroku. Myślę że każdemu mogę polecić tą grę. Dajcie znać czy i Wy graliście w Alone in the Dark i jakie są Wasze odczucia.

OldSchoolGames

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment