Command & Conquer: Tiberian Sun

Command & Conquer: Tiberian Sun jest to druga część sagi Command and Conquer, będącej jednocześnie kontynuacją pierwszego C&C (znanego również jako Tiberian Dawn). Gra została wydana przez Westwood Studios w 1999 roku. Do gry dołączony jest również dodatek Firestorm.

Wydarzenia w grze miały miejsce w niedalekiej przyszłości, w latach 30 XX wieku. Podobnie jak w przypadku poprzednich części serii, gracz może wybrać jedną ze stron, którą poprowadzi do zwycięstwa – Globalną Inicjatywę Obronną, czyli GDI – organizację, która została założona przez ONZ i NATO około pół wieku temu, po odkryciu tajemniczego minerału w rzece Tyber. Jej misją jest obrona pokoju i porządku na świecie.

Bractwo Nod jest to organizacja paramilitarna, która dąży do zdominowania świata i zmonopolizowania rynku światowego Tyberium. Wybór jednej ze stron determinuje rozwój późniejszej fabuły – GDI w krótkim czasie odepchnie zaciekły atak odrodzonego Bractwa, ale odkryje spisek przywódcy Bractwa Nod, Kane’a, a gracz po stronie Bractwa stopniowo zdominuje całą planetę i oczyści Ziemię z władania GDI i wykona tajny plan Kane’a.

Tiberian Sun
Tiberian Sun

Przytoczę Wam, krótką historię wybranych stron konfliktu.

Globalna Inicjatywa Obronna (GDI)

Pomimo zwycięstwa w poprzedniej wojnie i okupacji Świątyni Nod w Sarajewie, walka o przetrwanie jest nadal bardzo trudna – okazuje się, że toksyczność i szkodliwość Kopalni Tyberium jest znacznie większa niż pierwotnie sądzono, Bractwo Nod odbudowuje się po upadku, a ze względu na ekspansję Tyberium ekosystem planety powoli się przekształca.

Ze względów bezpieczeństwa i niestabilnych warunków (społecznych i środowiskowych) centrum dowodzenia GDI zostało przeniesione do Stacji Orbitalnej w Filadelfii. Podstawowe założenia inicjatywy nie uległy zmianie, a organizacja pozostaje wierna swojej założycielskiej filozofii. Wojska GDI przeszły znaczną modernizację – ze względu na trudne warunki, mocno ograniczono użycie piechoty, a wszyscy żołnierze wyposażeni są w specjalne uzbrojenie i kombinezony.

Czołgi nie są już używane, zastąpiono je ciężkimi robotami wojennymi, których poruszanie się oparte jest na mechanicznych „nogach”, a także znacznie wzrosło znaczenie lotnictwa.

Tiberian Sun

Tyberium

Tajemniczy pierwiastek jest bardziej tajemniczy niż podczas Pierwszej Wojny Tyberyjskiej – duże połacie lądu, zwłaszcza w rejonach tropikalnych i umiarkowanych, są stopniowo przekształcane w ląd, na którym nie mogą żyć ludzie ani żadne inne organizmy oparte na węglu, pojawiają się na nich nowe gatunki, przykładem może być Diabeł Tyberiański – stwór podobny rozmiarem do byka, może bronić się lub atakować fragmentami rudy tyberium która pokrywa plecy stworzenia.

Posiada znaczną inteligencję, o czym świadczy możliwość choćby częściowego oswojenia go i wykorzystania jako stróża dla obozu Zapomnianych. Kolejnymi stworzeniami jakie powstały w wyniku zmian są: Tiberian Riparius i Tiberian Vinifera (prawdopodobnie powstały przez mutacje w roślinach lądowych, odpowiedzialnych za ekspansję Tyberium), Żyły Tyberiańskie (istota, która rozprzestrzenia się na sąsiednie tereny za pomocą specyficznych „nóg”, służą również do pozyskiwania pożywienia).

Ostatnim stworzeniem jest Tiberium Floaterem – jest stworzeniem, które unosi się na ziemi, wchłania i powoli trawi otaczającą ją biologię ziemi.

Źródło: Wikipedia

Mój poprzedni artykuł: Max Payne 2: The Fall of Max Payne

OldSchoolGames

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment