Crysis

Crysis to strzelanka pierwszoosobowa zaprojektowana i wykonana przez niemiecką firmę Crytek. Wydaniem gry w 2007 roku zajęła się firma Electronic Arts. W wielkim skrócie, bo nie chce wam zdradzać całej fabuły.

Gracz wciela się w postać Jake’a Dunna, żołnierza elitarnego oddziału Delta Force znanego również pod pseudonimem operacyjnym Nomad. Cała historia rozpoczyna się od misji ratunkowej na morzu południowochińskim. Zadaniem elitarnego Delta Force jest odbicie archeologów z wyspy Lingshan, która opanowana jest przez armie północnokoreańskich żołnierzy. Jednak nie tylko to będzie naszym problemem. Archeolodzy, których musimy uratować odkryli statek obcej cywilizacji i podczas badań coś poszło nie tak.

Trailer Crysis

Całą grę można podzielić na trzy akty. Pierwszy to wojna z armią północnokoreańską. Głównie naszym zadaniem będzie przedostanie się pomiędzy obozami wroga niezauważonym. Drugi akt to walka z obcą cywilizacją na ich statku. W trzeciej części historia nadal toczy się na wyspie, ale większa cześć wyspy pokryta jest lodem a my znajdujemy się w „kuli”, w której panuje nieziemsko niska temperatura (-200 stopni Celsiusa).

Może na tyle fabuły, a teraz przejdźmy do samej rozgrywki. Myślę, że najważniejszą rzeczą w całej grze jest skafander, w który wyposażony jest nasz bohater, a nie jest to taki zwykły kombinezon. W grze nazywany jest egzoszkieletem, zaprojektowanym przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych Ameryki w programie FCS. Kombinezon potrafi wzmocnić cztery cechy naszego bohatera. Pierwsza to siła, dzięki niej możemy np. niszczyć samochody, podnosić koreańskich żołnierzy i miotać nimi na dużą odległość. Kolejną cechą jest szybkość, dzięki czemu możemy szybciej się poruszać. Trzecia to kamuflaż, dzięki niej stajemy się niewidzialni dla przeciwników. Może wydawać się wam to wspaniałą rzeczą, ale niestety nie ma tak dobrze, ponieważ nasz kombinezon posiada coś na kształt energii i każda z cech wyczerpuje tą odnawialną energie. Więc nie możemy przejść całej gry będąc niewidzialnym. Czwartą cechą jest wzmocnienie samego pancerza, dzięki temu będziemy otrzymywać mniejsze obrażenia od naszych przeciwników. Crysis został stworzony na silniku również firmy Crytek, który nosił nazwę CryEngine 2. Silnik był tak zawansowany, że odpowiadał za grafikę, fizykę. Wersja druga CryEngine posiadała już wsparcie dla biblioteki DirectX 10.

Gameplay Crysis
Gameplay Crysis

Gra doczekała się kontynuacji w postaci dodatku pt.: Crysis Warhead, a także w 2011 roku ukazała się druga część pt. Crysis 2. Dla mnie Crysis jest świetnie przygotowaną i przepięknie wykonaną grą. Posiadała ogromne wymagania i każdy PC potrafił się przy niej spocił. Poniżej przedstawiam Wam minimalne i zalecane wymagania.

Minimalne wymagania:

  • System: Windows XP lub Windows Vista
  • Procesor: 2,8 GHz bądź wyższy (XP) lub 3,2 GHz bądź wyższy (Vista)
  • Pamięć: 1 GB RAM (XP) lub 1,5 GB RAM (Vista)
  • Karta graficzna: 256 MB – NVIDIA GeForce 6800 GT lub lepsza – ATI Radeon 9800 Pro lub lepsza.
  • Miejsce na twardym dysku: 12 GB
  • Karta dźwiękowa: kompatybilna z DirectX 9.0c

Zalecane wymagania:

  • System: Windows XP lub Windows Vista
  • Procesor: Intel Core 2 DUO 2.2GHz lub AMD Athlon 64 X2 4400+
  • Pamięć: 2.0 GB RAM
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce 8800 GTS/640 lub podobna

Mogą się wydawać trywialne, ale w roku 2007 taki zestaw był stosunkowo drogi. Świetnie wspominam tą grę i od czasu do czasu wracam do nie z samego sentymentu. Dajcie znać w komentarzach czy graliście w Crysis ‘a i na jakim sprzęcie.

Grę możecie nadal zakupić na stronie GOG.com, poniżej link do strony:

https://www.gog.com/game/crysis

OldSchoolGames

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment