Donkey Kong – gra, którą pamięta każdy gracz

Donkey Kong to komputerowa gra platformowa wydana w 1981 roku. Gra wyróżnia się wysoką wartością produkcyjną, w tym imponującą grafiką i dźwiękiem. Ale o czym tak naprawdę jest Donkey Kong?

Donkey Kong został wymyślony przez Shigeru Miyamoto i Masahiro Sakurai jako odpowiedź na rosnącą popularność gry zręcznościowej Konami Space Invaders z 1979 roku. Super Mario Bros ma długą i bogatą historię od czasu jej premiery na Nintendo Entertainment System w 1985 roku. Od tego czasu gra została wydana na wielu innych platformach oraz została przeniesiona między innymi na Game Boy Advance, Nintendo DS, PlayStation Portable, Nintendo 3DS i PlayStation 2. Oryginalny Mario Bros został wydany w Japonii w 1980 roku, ale dopiero w 1985 roku Nintendo przetłumaczyło tytuł dla amerykańskiej publiczności.

Podczas gdy Mario Bros był oczywistym wyborem jako odpowiedź Nintendo na Konami’s Space Invaders, Nintendo postanowiło pójść za ciosem i stworzyć nową serię, zamiast ponownie wypuścić swój poprzedni flagowy tytuł. Na rozwój Donkey Konga wpłynęło wiele czynników.

Donkey Kong

Shigeru Miyamoto eksperymentował z tworzeniem gier platformowych typu side-scrolling z Mario od samego początku istnienia NES. Kiedy Nintendo zdecydowało się wydać grę w 1981 roku, właśnie tę grę opracowali, aby zademonstrować publiczności gatunek platformówek. Donkey Kong okazał się ogromnym sukcesem, kiedy został wydany.

Firma Nintendo miała silny zespół programistów, którzy stworzyli pierwszą grę Mario Bros. Nie był to jedyny tytuł, na którym koncentrowało pracę Nintendo, ale był jedynym tytułem, który był rozwijany w momencie premiery gry. Nie tylko mieli wiele gier w fazie rozwoju (w tym Donkey Kong, The Legend of Zelda i Metroid), ale mieli także konsole Game Boy Nintendo Entertainment System, która był w fazie rozwoju i już widział wiele świetnych gier. Oprócz Mario, Donkey Kong był jednym z pierwszych tytułów, któremu poświęciła się duża liczba członków zespołu.

Gra początkowo miała nosić tytuł postaci z oryginalnej gry Mario Bros, ale później została zmieniona na grę zręcznościową pod nazwą – Donkey Kong. Deweloper pierwotnie planował, aby Mario występował w grze jako biała postać po lewej, a Luigi jako żółta postać po prawej. Ale kiedy Nintendo wprowadziło zmiany w Donkey Kong w 1983 roku, Mario i Luigi stali się tą samą postacią.

Rozgrywka w Donkey Kong nie zmieniła się zbytnio w stosunku do oryginalnej gry zręcznościowej. Jedyne dodatki do rozgrywki polegały na tym, że gracz mógł teraz skakać, a także poruszać się do przodu i do tyłu. To było coś, co zostało dodane do Mario Bros jako całości, a nie tylko do Donkey Konga. W Donkey Kong zaimplementowano „kopnięcie z wyskoku”, które powoduje, że Mario wyskakuje w powietrze po wykonaniu skoku. Była to właściwie pierwsza gra oz wykorzystaniem skoków, jaką kiedykolwiek stworzono na automaty (zaledwie 30 lat przed wydaniem Mario Bros).

W tym czasie Nintendo zdecydowało się dodać Donkey Konga do NES, przenosząc go po raz pierwszy na domowe konsole. Dzięki czemu, Mario zyskał w grze dostęp do wielu różnych przedmiotów, takich jak „bomby”, które są często używane do niszczenia beczek.

Jedną z najciekawszych rzeczy w tej grze jest to, że w przeciwieństwie do swojego odpowiednika z gry zręcznościowej, domowa wersja Donkey Kong posiada grywalnego Luigiego. Gracz może wybrać grę jako Mario lub Luigi oraz wybrać jeden z trzech poziomów trudności: łatwy, normalny lub trudny.

Z biegiem czasu Nintendo wydało sequel Donkey Konga. Donkey Kong Jr. został wydany w 1985 roku na NES i był pierwszą grą platformową na Nintendo Entertainment System. Wersja NES Donkey Kong Jr. była bardzo podobna do wersji gry zręcznościowej NES. Jednak wersja NES zawierała szereg oryginalnych treści, takich jak „Wolly-Walks” i opcję dla 2 graczy.

Wersja NES Donkey Kong Jr. wyszła, zanim gra zręcznościowa była oparta na sequelu. Dzieje się tak dlatego, że gra zręcznościowa, która została nazwana Donkey Kong 3, była wciąż rozwijana, a ostateczne wydanie gry miało miejsce 30 czerwca 1985 roku.

Poniżej link do recenzji gry Super Mario Bros 3.

Link: Super Mario Bros 3 | OldSchoolGames

OldSchoolGames

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment