Final Fight

Final Fight to gra z gatunku beat-up wyprodukowana i wydana w 1989 roku przez Japońską firmę Capcom. Pierwsza odsłona serii została wydana na automaty CP-S (Capcom Play System). W późniejszych latach gra została przeniesiona na inne platformy takie jak: SNES, Atari ST, PlayStation 2 a także na GameBoy Advance.

Fabuła Final Fight rozgrywa się we fikcyjnym mieście Metro City, w którym panuje ogromna przeszłość. Aby ukrócić władze gangów, zostaje powołany nowy burmistrz Mike Haggar, były zapaśnik, który obiecuje zaprowadzić porządek w mieście. Jak obiecał tak zrobił, współczynnik przestępczości spadł do poziomu niższego niż kiedykolwiek. Taka sytuacja nie spodobała się grupom przestępczym. Jedną z takich grup był gang o nazwie Mad Gears. Próbował on przekupić burmistrza, który okazał się jednak niezłomnym i odmówił. Gdy forma przekupstwa nie powiodła się, gang postanawia porwać córkę burmistrza Jessice, by zmusić go do oddania władzy nad miastem. Haggan dowiaduje się o całej sytuacji i postanawia rozpocząć własna vendettę przeciwko porywaczom. Angażuje do całej akcji chłopaka swojej córki Cody’ego Traversa oraz dobrego przyjaciela Cody’ego, Guy’a.

Final Fight

Tyle, jeśli chodzi o historię, teraz przyjrzyjmy się trochę samym mechanikom oraz rozgrywce. W grze może uczestniczyć maksymalnie dwóch graczy. Do wyboru mamy trzy postacie Haggar, Cody oraz Guy, z których każdy posiada swój własny styl walki.  Sterowanie odbywa się za pomocą jostyka oraz dwóch przycisków (atak i skok). Nasza postać posiada własny poziom zdrowia przedstawiony w postaci paska HP. Również przeciwnicy posiadają własny poziom zdrowia. Po zabiciu przeciwnika lub zniszczeniu otaczających nas beczek czy skrzynek mogą nam wypaść posiłki lub przedmioty, dzięki którymi możemy się bronić (nóż, metalowa rurka). Gra składa się z sześciu rund plus dwóch bonusowych. Każda runda składa się z mniejszych poziomów i na końcu każdej rundy musimy pokonać tzw. Bossa.

Final Fight to jedna z fajniejszych gier typu idziesz i niszczysz wszystko, co spotkasz na swojej drodze. Pamiętam grałem w nią na automatach w salonach gier jak miałem z 12 lat. Takich gier w tamtych czasach było bardzo dużo i cieszyły się dużą popularnością, na przykład moja ulubiona, jaką był Hook. Nawet dzisiaj wracam czasami do tych gier, bo naprawdę warto. Dajcie znać w komentarzach czy Wy również podzielacie moją opinie na tematy takiego rodzaju gier.

OldSchoolGames

Share

2 komentarze

  1. Grałem w ten tytuł na automatach i powiem szczerze, że był to jedyny beat’em up jaki udało mi się przejść na 1 kredycie. Gra nie była wymagająca, problem był jedynie z bossami na końcu etapu.
    Pamiętam, że jak do salonu zawitał automat z drugą częścią gry to… każdy wolał grać w klasyka. FF2 był traktowany jak jakiś odgrzewany kotlet..

    Oprócz FF fajny był Punisher oraz nieśmiertelne Cadillacs and Dinosaurs.
    Swoją drogą istnieje również fajny mix FF oraz Cadillacs na silniku OpenBOR. Link umieściłem w moim nicku 😉

    • Ogólnie beat up’y są spoko. Moim ulubionym jest Hook, średnio trudny ale fajnie zrobiony. Ciekawe są postacie i ogólnie otoczenie. Szkoda że salonów z automatami już nie ma 🙁 a żeby sobie kupić taki to trzeba mieć sporo pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment