Imperator: Rome

Imperator: Rome jest grą strategiczną wyprodukowaną przez studio Paradox Development. Jej premiera miała miejsce 25 kwietnia 2019 i przykuła wzrok wielu graczy. Głównie ze względu na swój ogrom opcji, dzięki którymi gracz będzie kierował wcześniej wybranym Państwem oraz wielkość świata. Gra bardzo szeroko nawiązuje do wcześniejszych tytułów wyprodukowanych przez studio Paradox Development takich jak: Europa Universalis IV lub Hearts of Iron IV. Gracz zaczyna swoją przygodę w czasach, gdy Ateny były w najwyższym rozkwicie.

Państwo i prowincje
Państwo i prowincje

Wybieramy jedną z dostępnych nacji a uwierzcie mi jest ich naprawdę ogromna ilość. Oczywiście gra sugeruje nam kilka państw od których powinniśmy zacząć naszą przygodę. Jak już wspomniałem wcześniej ilość dostępnych opcji jakie zostały udostępnione dla gracza jest tak rozbudowana, że w pierwszej chwili jest się naprawdę ciężko połapać. Gracz jest odpowiedzialny za aspekty utrzymania gospodarki, rozwoju technologii czy polityki zagranicznej. Świat gry jaki został przygotowany jest naprawdę ogromny. Plansza, na której rozgrywana jest nasza rozgrywka rozpościera się od terenów obecnej Portugali po daleki wchód sięgając aż państwa indyjskiego. Państwa podzielone są na prowincje co bardzo przypomina mi grę Total War: Rome II. Każda z prowincji może być ukierunkowana na konkretny rozwój na przykład gospodarki lub technologii. W grze oczywiście będziemy prowadzić wojny z innymi Państwami, przejmować ich tereny i powiększać swoje włości.

Widok mapy
Widok mapy

Podsumowując, gra jest naprawdę godna uwagi. Grałem prawie cały weekend, ale jest to zbyt mało czasu, aby dokładnie zapoznać się z całą grą. Szczerze mogę powiedzieć, że nie należy ona do najłatwiejszych gier i przeznaczona jest w moim odczuciu dla bardziej zaawansowanych graczy.  Jeśli chodzi o rozwiązania graficzne, mechanikę rozgrywki itd. to stoją na naprawdę wysokim poziomie. Jedyną rzeczą i chyba najistotniejszą, do której mogę się przyczepić jest to, że gra nie ma wsparcia dla języka polskiego. Dla początkujących graczy brak języka polskiego może mieć fundamentalne znaczenie czy pozostaną przy grze czy jednak odejdą od niej. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości doczekamy się przekładu na nasz ojczysty język. Osobiście polecam tą grę każdemu miłośnikowi strategii i życzę firmie Paradox Development samych sukcesów ponieważ Imperator: Rome posiada ogromny potencjał. Grę możecie już kupić na portalu GOG.com, poniżej podaję Wam link.

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment