Lemmings

Lemmings to gra logiczno-zręcznościowa wyprodukowana przez firmę DMA Design i wydana w 1991 roku przez firmę Psygnosis. Pierwsza część gry została wydana na platformę Amiga. Cel gracza jest bardzo prosty, mianowicie na każdym poziomie musi doprowadzić określoną ilość tzw. Lemmingów (stworki ubrane w fioletowe szaty oraz posiadające wielkie nosy) do wyjścia.

Ekran startowy
Ekran startowy

Warunek może i prosty, ale wykonanie już nie jest takie trywialne. Może zaczniemy od wyjaśnienia jak każdy Lemming porusza się w grze. Gdy na początku nasze stworki zostaną wypuszczone poruszają się w prawo aż do momentu, gdy np. natrafią na przeszkodę zbyt wysoką, żeby ją pokonać, wtedy zawracają i kierują się w lewo. Inną przeszkodą, na którą mogą trafić jest np. dziura w podłożu, wtedy do niej wpadają. Aby doprowadzić bezpiecznie nasze Lemmingi do wejścia i pokonać wszystkie przeszkody czyhające na ich drodze możemy przydzielać im różne umiejętności. Kilka z nich poniżej:

  • Wspinacz – mogą pokonywać pionowe ściany,
  • Spadochroniarz – nie giną, gdy spadną z dużej wysokości,
  • Eksploder – potrafią eksplodować i tworzą otwory w podłożu lub w ścianach,
  • Porządkowy – działa jak blokada na Lemmingi, nie przepuszcza ich dalej,
  • Budowniczy – buduje schody,
Pierwszy poziom gry
Pierwszy poziom gry

Gra nie oferowała funkcji zapisu stanu gry, dlatego każdy z poziomów posiadał swój unikalny kod, aby można było zacząć swoją grę od konkretnego poziomu. Lemmings okazała się być prawdziwym hitem, ponieważ już rok później powstała kolejna część pt.: Oh, no! More Lemmings. W 2006 roku gra ukazała się na platformie PSP, a w 2007 przeniesiono ją na platformę PlayStation 3. Nigdy nie grałem w Lemmings, ale podczas pisania tego wpisu oraz czytając o niej zapragnąłem sprawdzić ją tak z ciekawości. Dajcie mi znać w komentarzach czy graliście i jakie są Wasze opinie, ponieważ na każdej stronie, na której czytałem opinie to były one bardzo różne. Czekam na Wasze informacje.

OldSchoolGames

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment