Lemmings

Lemmings to gra logiczno-zręcznościowa wyprodukowana przez firmę DMA Design i wydana w 1991 roku przez firmę Psygnosis. Pierwsza część gry została wydana na platformę Amiga. Cel gracza jest bardzo prosty, mianowicie na każdym poziomie musi doprowadzić określoną ilość tzw. Lemmingów (stworki ubrane w fioletowe szaty oraz posiadające wielkie nosy) do wyjścia.

Ekran startowy
Ekran startowy

Warunek może i prosty, ale wykonanie już nie jest takie trywialne. Może zaczniemy od wyjaśnienia jak każdy Lemming porusza się w grze. Gdy na początku nasze stworki zostaną wypuszczone poruszają się w prawo aż do momentu, gdy np. natrafią na przeszkodę zbyt wysoką, żeby ją pokonać, wtedy zawracają i kierują się w lewo. Inną przeszkodą, na którą mogą trafić jest np. dziura w podłożu, wtedy do niej wpadają. Aby doprowadzić bezpiecznie nasze Lemmingi do wejścia i pokonać wszystkie przeszkody czyhające na ich drodze możemy przydzielać im różne umiejętności. Kilka z nich poniżej:

  • Wspinacz – mogą pokonywać pionowe ściany,
  • Spadochroniarz – nie giną, gdy spadną z dużej wysokości,
  • Eksploder – potrafią eksplodować i tworzą otwory w podłożu lub w ścianach,
  • Porządkowy – działa jak blokada na Lemmingi, nie przepuszcza ich dalej,
  • Budowniczy – buduje schody,
Pierwszy poziom gry
Pierwszy poziom gry

Gra nie oferowała funkcji zapisu stanu gry, dlatego każdy z poziomów posiadał swój unikalny kod, aby można było zacząć swoją grę od konkretnego poziomu. Lemmings okazała się być prawdziwym hitem, ponieważ już rok później powstała kolejna część pt.: Oh, no! More Lemmings. W 2006 roku gra ukazała się na platformie PSP, a w 2007 przeniesiono ją na platformę PlayStation 3. Nigdy nie grałem w Lemmings, ale podczas pisania tego wpisu oraz czytając o niej zapragnąłem sprawdzić ją tak z ciekawości. Dajcie mi znać w komentarzach czy graliście i jakie są Wasze opinie, ponieważ na każdej stronie, na której czytałem opinie to były one bardzo różne. Czekam na Wasze informacje.

OldSchoolGames

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment