Platformówka Oddworld: Abe’s Oddysee

Oddworld: Abe’s Oddysee to platformowa gra wideo opracowana przez Oddworld Inhabitants i wydana przez GT Interactive. Została wydana w 1997 roku odpowiednio na konsole PlayStation oraz komputery z systemem MS-DOS i Microsoft Windows w Ameryce Północnej, Australii, Nowej Zelandii i Europie.

Główną postacią gry jest Abe, potulny niewolnik Mudokonów w zakładzie mięsnym RuptureFarms. Kiedy odkrywa, że ​​on i jego towarzysz Mudokon zostaną zamordowani, Abe postanowił uciec i uwolnić jak najwięcej zniewolonych Mudokonów. Gracz wcieli się w postać Abe, który podejmuje się niebezpiecznego zadania uwolnienia uciśnionych ludzi.

Oddworld: Abe’s Oddysee jest powszechnie chwalony za innowacyjną rozgrywkę, dobre zarządzanie grafiką i fascynujące przerywniki filmowe, jednak skrytykowano jego stromą krzywą uczenia się i system oszczędzania punktów kontrolnych. Jest to pierwsza gra z planowanej pięcioczęściowej serii Oddworld, która obejmuje bezpośrednią kontynuację Abe’s Exoddus (1998), Munch’s Oddysee (2001) i Stranger’s Wrath (2005). Remake gry nosi tytuł Oddworld: New’n’ Tasty! opracowany przez Just Add Water i wydany w 2014 roku.

Oddworld: Abe's Oddysee
Oddworld: Abe’s Oddysee

Pracując do późna w RuptureFarms, dużej fabryce przetwórstwa mięsnego w innym świecie, niewolnik Mudokona, Abe, podsłuchał rozmowę między właścicielem fabryki Molluckiem Glukkonem a innymi Gluconami. Ponieważ jego firma została zamknięta i ponieważ zmniejszyła się liczba zwierząt dostarczających mięso do produktów fabryki – z których jedno wyginęło – Molluck zaproponował wyprodukowanie nowego produktu od Mudokonów. Obawiając się, że jego gatunek zostanie przeznaczony na żywność, Abe postanawia uciec z fabryki, co powoduje, że w oczach Gluccons staje się zbiegiem. Po pokonaniu sił bezpieczeństwa Glucon Sligs, Abe uciekł i dotarł do obszaru znanego jako Strefa Wolnego Ognia.

Patrząc w niebo, Abe zobaczył, że twarz księżyca wyglądała jak odciski dłoni Wudaokong, ale był tak skupiony na nim, że spadł z klifu i roztrzaskał mu głowę. Szaman Mudokon został nazwany przez Abe „wielką twarzą”, ponieważ nosił maskę. Wyjaśnił, że tylko on może uratować zniewolonego brata w RuptureFarms i pomóc mu wyzdrowieć. W tym celu Wielka Twarz stwierdziła, że ​​Abe musi przejść duchowy test w krainie Paramite i Scrab oraz podróżować przez labirynt opuszczonych świątyń. Czyniąc to, szaman zostawił na dłoni Abe bliznę, z której każda reprezentuje dwa gatunki, co daje mu moc niezwyciężonego półboga Shrykulla.

Dzięki tej umiejętności Abe wrócił do RuptureFarms, uratował swojego brata Mudokon i dezaktywował większość zasilania fabryki. Molluck odkrył to i postanowił zalać całą fabrykę trującym gazem, a Abe pospieszył do sali konferencyjnej, aby spróbować ją dezaktywować, używając swojej mocy do zniszczenia Glucconów, które zostały zwołane do fabryki pod pretekstem nadzwyczajnego posiedzenia rady. Zanim Molluck poradzi sobie z trującym gazem, udaje mu się złapać Abe i przygotować się do wysłania go do maszynki do mięsa. Jeśli graczowi nie uda się uratować 50 Mudokonów w grze, Abe ulegnie swojemu losowi; jeśli graczowi uda się uratować co najmniej 50 Mudokonów, uwolniony niewolnik przywoła magiczną błyskawicę, aby zniszczyć Mollucka, BigFace uratuje Abe i zabierze go do domu. go jako bohatera.

Oddworld: Abe’s Oddysee

Abe’s Oddysee to platformowa gra 2D, w której gracze mogą sterować postacią Abe, przechodząc przez różne poziomy, rozwiązując zagadki, pokonując przeszkody i unikając wrogów. Abe może zginąć na różne sposoby, np. zaatakowany przez wroga, napotkanie niebezpiecznych przeszkód, upadek z dużej wysokości lub w bezdenną otchłań, czy zbyt długie trzymanie granatu. Jeśli Abe umrze, odrodzi się w ostatnim punkcie kontrolnym. Oprócz skakania w obszarze nawigacyjnym oraz kucania i toczenia się pod przeszkodami, Abe może również zacząć biegać, aby przeskoczyć duże szczeliny lub uciec przed wrogiem, lub stanąć na palcach, aby uniknąć niepokojenia wroga, dodając do gry elementy skradania. Abe może używać przedmiotów do rzucania, takich jak mięso, kamienie lub granaty, aby omijać wrogów lub niszczyć przeszkody. Granaty posiadają zegar, i jeśli Abe pozostawi zbyt długo granat w ręce to zostanie rozerwany na kawałki.

Abe posiada zdolność do telepatycznego kontrolowania wrogiego NPC, takiego jak Slig, ale może być używany tylko w bezpiecznych miejscach – w większości obszarów uderzy go latająca kula zwana tłumikiem, aby uniemożliwić Abe korzystanie z telepatii. Gdy Abe zdobędzie Sliga, może kontrolować swoje działania, aby atakować innych wrogów, używać języków, które tylko Slig zna, aktywować mechanizmy, które są zbyt niebezpieczne dla Abe, a nawet niszczyć Sli, gdy już go nie potrzebuje.

Po drodze gracz napotka innych Mudokonów, których może uratować. Przytrzymując przycisk GameSpeak i naciskając różne polecenia, Abe może pozwolić im podążać za nim, pozostawać nieruchomo i aktywować mechanizm oraz chwalić ich lub skarcić. Czasami Abe musi przekonać Mudokona za pomocą pewnych procedur, takich jak reagowanie na gwizdek. Mudokonów można uratować, bezpiecznie prowadząc ich przez pułapki i wrogów do ptasich portali, które można aktywować śpiewem. Jeśli gracz uratował co najmniej 50 Mudokonów (może 99) w grze, Mudokoni uratują Abe w dobrym zakończeniu gry.

W miarę postępów w grze Abe będzie atakowany przez Sligów, Slogów, Scrabów, Paramites i Bats. Sligs strzelają w zasięgu wzroku, ale nie można ich zobaczyć w ciemnych miejscach, jeśli Slogs usłyszą głos gracza, będą głośno szczekać i będą go desperacko gonić. Złodzieje zaatakują wszystko na swoim terytorium, w tym swój własny gatunek, Paramici zaatakują, gdy zostaną zepchnięci w kąt, w przeciwnym razie będą posłuszni. Nietoperze to wrogowie, którzy pojawiają się okazjonalnie, latają na niewielkim obszarze i zazwyczaj razem z innymi nietoperzami można je zabić kamieniami. Pod koniec gry Abe zyskuje możliwość przekształcenia się w półboga o imieniu „Shrykull”, który może połknąć każdego wroga na ekranie. Po uwolnieniu wystarczającej liczby Mudokonów w tym samym czasie Abe może uzyskać ograniczoną liczbę konwersji. Charakterystyki tych stworzeń są często wykorzystywane do tworzenia łamigłówek. Musisz zwrócić uwagę na mocne i słabe strony każdego stwora i wykorzystać je do przetrwania.

Jeśli chcielibyście pograć Oddworld: Abe’s Oddysee to zapraszam na portal GOG.com gdzie będzie mogli ją zakupić. Daję Wam również link do strony: Oddworld: Abe’s Oddysee

Zapraszam również do mojego ostatniego artykułu, który możecie znaleźć tutaj: Full Throttle

OldSchoolGames

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment