Powrót Marine w Doom II: Hell on Earth

Doom II, znany również jako Doom II: Hell on Earth, to strzelanka FPS firmy id Software. Pierwotnie została wydana na komputery z systemem MS-DOS w 1994 roku, a na komputery Macintosh w 1995 roku. W przeciwieństwie do oryginalnego Dooma, który pierwotnie był dostępny tylko za pośrednictwem oprogramowania shareware i sprzedaży wysyłkowej, Doom II jest sprzedawany w sklepach. „Doom II Master Level” to dodatek zawierający 21 nowych poziomów, wydany 26 grudnia 1995 roku.

Doom II został przeniesiony na Game Boy Advance w 2002 roku, później został przeniesiony do Xbox Live Arcade w 2004 roku, a na Nintendo Switch, PlayStation 4 i Xbox One pojawił się dopiero w 2019 roku. Ujawnienie kodu źródłowego Dooma ułatwiło przeniesienie go na wiele innych platform, w tym iOS i inne systemy mobilne.

Doom II
Doom II

Po wydarzeniach z pierwszego Dooma, Marine odkrył portal do ziemi, który został otwarty przez demona. Po powrocie na Ziemię, Marine orientuje się, że została ona zaatakowana przez potwory, które zabiły miliardy ludzi.

Ci, którzy przeżyli atak, opracowali plan zbudowania ogromnego statku kosmicznego, aby przetransportować pozostałych ocalałych w kosmos. Niestety jedyny port kosmiczny na ziemi został zajęty przez demony i ustawiono na nim bariery, aby uniemożliwić statkom odlot z planety. Marine walczy z hordami demonów, aby móc zamknąć pole siłowe i pozwolić innym uciec. Po tym, jak wszyscy ocaleni uciekli z ziemi, Marine jest jedynym człowiekiem na planecie.

Gdy usiada i oczekuje na śmierć, wiedząc, że uratował ludzkość, Marine otrzymuje transmisje pozaplanetarną od ocalałych krążących na orbicie, którym udaje się odnaleźć źródło armii piekła. Wiadomość wskazywała, że ​​baza Diabła znajdowała się w centrum rodzinnego miasta Korpusu Piechoty Morskiej. Marine walczy w mieście, aż dociera do bazy, ale orientuje się, że nie ma sposobu na powstrzymanie inwazji. Postanawia wejść do portalu, aby spróbować dezaktywować przejście z drugiej strony, tym samym przenosi się do piekła. Jeśli chcecie się dowiedzieć co działo się dalej musicie sami się przekonać.

Doom II
Doom II

Doom II nie różni się znacząco od swojego poprzednika. Nie ma większych zmian technologicznych, ulepszeń graficznych ani większych zmian w rozgrywce. Zamiast tego zespół programistów skorzystał z postępów w sprzęcie komputerowym od czasu premiery oryginalnej gry, co pozwoliło im wykorzystać silnik gry, aby zrobić więcej, tworząc większe i bardziej złożone poziomy. Gra nadal opiera się na graczach poruszających się po dużych nieliniowych poziomach.

Każdy poziom jest pełen demonów, a do ich zabijania możesz używać różnych rodzajów broni zdobytych w trakcie gry. Poziom kończy się znalezieniem wyjścia, niezależnie od tego, czy jest to zmiana, czy teleportacja, celem jest po prostu przejście do następnego obszaru. Ponieważ poziomy są nieliniowe, gracze mogą pozbyć się rutyny, a ci, którzy to zrobią, zwykle otrzymują nagrody, takie jak apteczki i potężniejsza broń. Ze względu na większe i bardziej złożone mapy oraz większą liczbę potworów wymagania sprzętowe gry są nieco wyższe niż w oryginalnej wersji.

Gra nie zawiera trzech powiązanych ze sobą wątków, takich jak pierwszy Doom’ie, ale toczy się na 32 poziomach (z których dwa to tajne poziomy, do których można uzyskać dostęp od poziomu 15), chociaż wraz z rozwojem historii pojawiają się przerywniki filmowe. Doom II podwoił liczbę typów potworów niebędących bossami i zaczął używać oryginalnego bossa z pierwszego Dooma jako wroga na normalnym poziomie. Ponadto dodano nową broń, super strzelbę (bardzo potężną strzelbę z podwójną lufą).

Funkcjonalność gry wieloosobowej Dooma zostały znacznie ulepszone w Doom II, dla znacznie zwiększonej liczby modemów dial-up. Dwuosobowe połączenie telefoniczne pozwala jednemu graczowi połączyć się z komputerem innego gracza, aby grać w trybie współpracy lub deathmatch. Dodano również funkcję sieci lokalnej (LAN), która została ulepszona wraz z wydaniem poprawek i aktualizacji. Ta funkcja została później włączona do oryginalnego Dooma.

Podobnie jak w oryginalny Doom, w gry wieloosobowe można było grać w systemie Windows 95 za pośrednictwem wewnętrznego instalatora (setup.exe), usług online DWANGO lub niegdyś popularnych programów, takich jak Kali i Kahn (przy użyciu SPX) za pośrednictwem połączenia dial-up lub LAN. Obecnie, zgodnie z nowoczesnymi standardami, w Doom II można prawie grać na dowolnej wersji systemu Windows w Internecie przy użyciu portów źródłowych innych firm, takich jak Odamex, Zandronum, ZDaemon i nadal są one bardzo popularne. Port Xbox Live Arcade gry Doom II obsługuje gry online dla wielu graczy za pośrednictwem usługi Xbox Live.

Grę możecie zakupić na portalu GOG.com, daję Wam link: DOOM II + Final DOOM

Sprawdźcie mój poprzedni artykuł: Symulator wyścigów Gran Turismo

OldSchoolGames

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment