Red Faction rewolucja Czerwonej Frakcji

Red Faction to pierwszoosobowa strzelanka wideo opracowana przez Volition i wydana przez THQ w 2001 roku na PlayStation 2 i Microsoft Windows oraz na platformę Macintosh w 2002 roku. Wersja N-Gage została opracowana przez Monkeystone Games, a wersja mobilna została opracowana przez Blue Beck. Gra jest inspirowana kilkoma współczesnymi powieściami science fiction. Działania frakcji Czerwonych miały miejsce na Marsie pod koniec XXI wieku. Gracz kontroluje górnika o imieniu Parker, który pomógł poprowadzić bunt przeciwko Ultorowi. 

Pierwszą cechą gry jest technologia „Geo-Mod”, skrót od „Geometric Modification”, która zapewnia zniszczalne środowisko, które pozwala graczom na zniszczenie niektórych części sceny gry. Na przykład, zamiast otwierać drzwi, gracz może przebić się przez skały wokół drzwi. Do 2002 roku gra sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy. 29 listopada 2016 r. gra została wydana na PlayStation 4 za pośrednictwem PlayStation Network, a także dodano inne funkcje, takie jak obsługa trofeów i rozdzielczość panoramiczna.

Red Faction
Red Faction

Działania frakcji Red rozgrywają się na Marsie około 2075 roku. Minerały Ziemi wyczerpują się, a ludzie potrzebują coraz więcej zasobów, aby przetrwać. Wielka firma Ultor prowadzi działalność wydobywczą na Marsie. Warunki życia są godne pożałowania, prawa człowieka górników są bardzo nieliczne, choroba zwana „dżumą” szaleje w całej kolonii i nie ma znanego antidotum – głównie w rejonie górniczym. Parker, uciskany górnik, przybył na Marsa, aby rozpocząć nowe życie, szczęśliwy z obietnicą i korzyściami, jakie Ultor zapewnia w kopalni na Marsie. 

Po spędzeniu dnia w kopalni, zwykle agresywnej w stosunku do narzędzi górniczych, ciasnych warunków życia i niedożywienia, był świadkiem rozpalenia iskry buntu, gdy ochroniarz pod koniec swojej zmiany użył przemocy i bezlitośnie go zabił. Parker chwycił broń z pomocą zbuntowanego technika ochrony Ultora, Hendrixa i poprowadził Parkera przez kompleks. Hendricks próbował nakłonić Parkera do przyłączenia się do grupy górników, którzy planowali ukraść wahadłowiec z zaopatrzeniem i uciec z kompleksu, ale Parker przybył za późno. Prom kosmiczny wystartował i chwilę później został zniszczony przez pociski.

Red Faction
Red Faction

Parker przeszedł przez kompleks Ultor, eliminując wszelki opór Ultorów wobec niego, a nawet (z pomocą starszego członka czerwonej frakcji Oriona) porwał starszego administratora Ultor Gryphon dla przywódcy czerwonej frakcji Eosa. Parker dowiedział się o dr. Capku, który stworzył „The Plague” od Gryphona. Capek eksperymentuje z nanotechnologią, a klęski żywiołowe są produktami ubocznymi wstrzykiwanymi podczas corocznych badań fizycznych górników. Hendricks prowadzi Parkera do tajnego podziemnego laboratorium Kapeka, gdzie on i Ios spotykają się i zabijają Kapeka. Capek nie żyje, a w laboratorium rozpoczyna się proces samozniszczenia, Eos jest w tyle, aby znaleźć akta lekarstwa, a Parker kontynuuje swoją podróż do centrum komunikacyjnego.

Po wysłaniu sygnału o niebezpieczeństwie do Sił Obrony Ziemi, Parker zniszczył system obrony przeciwrakietowej, aby mógł zostać ukryty w promie kosmicznym zmierzającym do stacji kosmicznej Ultor na orbicie Marsa, aby dezaktywować system obrony laserowej bez zestrzelenia. Po zniszczeniu stacji kosmicznej Parker wrócił na Marsa przez kapsułę ratunkową, a Ulto uwolnił swoją rezerwę najemników, aby pomóc im w walce z górnikami. Hendricks powiedział Parkerowi, że najemnikom kazano zniszczyć kompleks górniczy i ukryć wszelkie dowody niewłaściwego postępowania Ultora.

Hendricks został szybko zabity przez najemników. Po przebiciu się przez bazę najemników Parker konfrontuje się z przywódcą najemników Masako. Po zabiciu Masako, Parker zobaczył Iosa związanego i siedzącego na podłodze obok bomby, która miała eksplodować. Po rozwiązaniu Earth Defense Force przybyły na czas i uratowały Parkera i Iosa przed bojownikami. Eos powiedział Parkerowi, że antidotum na klęski żywiołowe zostało przygotowane i rozdane wszystkim chorym górnikom. Powiedziała mu również, że opuszcza Marsa i że Parker powinien cieszyć się swoim nowym statusem bohatera.

Kontynuacja Red Faction została wydana na PlayStation 2 w październiku 2002 roku, a następnie GameCube, Xbox i Microsoft Windows w następnym roku. Akcja toczy się na Ziemi i opowiada historię grupy super żołnierzy, w tym głównego bohatera, którzy wzmocnili swoją sprawność fizyczną dzięki nanotechnologii pierwotnie opracowanej przez Capka na Marsie.

Minimalne wymagania systemowe:

System: Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10

Procesor: 2 GHz

Pamięć: 1 GB RAM

Karta graficzna: Directx 9.0c-compatible 3D graphics card with 256 MB VRAM or more

Dysk twardy: 2 GB

Dźwięk: DirectX 9.0c-compatible sound card

Możecie ją kupić na portalu GOG.com: Red Faction

Zapraszam również do poprzedniego artykułu: Wolfenstein 3D

OldSchoolGames

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment