SpellForce: Zakon Świtu

SpellForce: Zakon Świtu to gra komputerowa z gatunku RPG z elementami strategii wyprodukowana przez Phenomic Game Development i wydana w roku 2003 przez firmę JoWooD Productions. Pierwsza część sagi okazała się ogromnym sukcesem, dzięki czemu otrzymała dwa rozszerzenia w postaci: SpellForce: Oddech Zimy i SpellForce: Cień Feniksa.

Bardzo ciekawa jest fabuła, mianowicie historia rozpoczyna się dużo wcześniej niż akcja gry. Trzynastu potężnych magów postanawia założyć organizację pod nazwą Krąg, która będzie stała na straży porządku i równowagi na świecie. Jednak z biegiem czasu każdy z magów pragnął coraz większej mocy i potęgi, aby być najpotężniejszą osobą na świecie. Postanowili oni rozpocząć przygotowania do wielkiego rytuału Przywołania. Cała ta sytuacja poróżniła magów czego konsekwencją był wybuch wojny niosącej chaos na całym świecie.

SpellForce: Zakon Świtu
SpellForce: Zakon Świtu

Gdy nadszedł czas rozpoczęcia rytuału Przywołania, każdy z magów próbował okiełznać moc, która jednak okazała się tak potężna, że nikomu nie udało się jej poskromić i wielu z nich poniosło śmierć. Jedynym który przeżył rytuał oraz wojnę był Rohan, ostatni mag Kręgu. Widząc jakie zniszczenia spowodowała wojna oraz rytuał postanawia odkupić swoje winy. Rytuał zniszczył świat EO dzieląc go na pojedyncze wyspy oddzielone morzem. Rohan tworzy, ostatkiem mocy jaką posiada, portale łączące wszystkie wyspy. Osiem lat po wojnie rozpoczyna się nasza historia. Rohan tworzy Runicznego bohatera, który ma zmienić losy całego świata, a tym bohaterem jesteśmy my.

Tak jak wspomniałem wyżej na początku gry tworzymy naszego bohatera. Gra posiada możliwość rozwoju naszej postaci, bardzo zbliżony do tych z gatunku RPG. W świecie EO jest sześć ras, które dzieli się na stronę jasna oraz ciemną. Po stronie jasnej znajdziemy rasy takie jak:

  • Ludzie
  • Elfy
  • Krasnoludy

Po stronie ciemnej znajdziemy rasy takie jak:

  • Orkowie
  • Trolle
  • Mroczne Elfy
SpellForce: Zakon Świtu
SpellForce: Zakon Świtu

SpellForce posiada różne tryby rozgrywki. Pierwszym z nich jest tryb kampanii podzielonej na trzy rozdziały. Kolejnym jest tryb potoczki oparty na strategii czasu rzeczywistego. To co może jeszcze nas zaciekawić to wysoka jakość grafiki 3D. Oprócz widoku z poziomu izometrycznego mieliśmy możliwość perspektywy z pierwszej osoby. Moim zdaniem to był wielki plus. W roku 2006 saga doczekała się sequelu w postaci SpellForce 2: Czas Mrocznych Wojen do którego również powstały dodatki, takie jak: SpellForce 2: Władca Smoków, SpellForce 2: Faith in Destiny,  SpellForce 2: Demons of the Past. Jeśli chodzi o moją opinię na temat gry to nie mogę się za bardzo wypowiedzieć, ponieważ nie grałem w nią, ale podczas przygotowywania tego artykułu postanowiłem spróbować zagrać ze względu na fabułę, ale także dlatego że lubię ten gatunek gier. Dajcie znać w komentarzach w którą część graliście Wy i czy polecacie ją innym graczom.

Grę możecie kupić ze wszystkimi dodatkami na GOG.com. Link daje Wam poniżej.

https://www.gog.com/game/spellforce_platinum

OldSchoolGames

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment