...

Tony Hawk’s Pro Skater początek uniwersum

Tony Hawk’s Pro Skater to gra która została wydana jako Tony Hawk’s Skateboarding w Wielkiej Brytanii, Australii, Nowej Zelandii i niektórych częściach Europy. Jest to gra zręcznościowa opracowana przez Neversoft i wydana przez Activision. Została wydana na PlayStation 29 września 1999, a później przeniesiona na takie platformy jak Nintendo 64, Game Boy Color, Dreamcast i N-Gage.

Tony Hawk’s Pro Skater toczy się w środowisku przepełnionym muzyką punk rocka i jazdy na deskorolce. Gracze kontrolują różnych słynnych skaterów oraz wykonują zadania, dzięki którym podnoszą umiejętności jazdy na deskorolce swojej postaci a dodatkowo zbierają przedmioty.

Gra oferuje różne tryby gry, w tym tryb kariery, w którym gracze muszą osiągać cele i rozwijać atrybuty postaci, tryb gry swobodnej, w której gracze mogą „ślizgać się” bez określonego celu, oraz tryb wieloosobowy, który zapewnia rywalizację pomiędzy graczami.

Gra otrzymał pozytywne recenzje we wszystkich wersjach, ale wersja Game Boy Color otrzymała ich najwięcej. Cała seria gier z tego uniwersum była bardzo udana, od Pro Skater 2 z 2000 roku aż do Proving Ground z 2007 roku.

Tony Hawk’s Pro Skater
Tony Hawk’s Pro Skater

Tony Hawk’s Pro Skater pozwala graczom sterować postaciami słynnych skatów widzianych z perspektywy trzeciej osoby. Celem gry jest wykonywanie różnych tricków i ich kombinacji w celu zwiększenia wyniku gracza. Ruch można zmieniać za pomocą klawiszy strzałek, a do każdego przycisku przypisane są takie triki jak ollie, flip oraz slide.

Punktacja za udaną kombinację zależy od długości czasu w powietrzu (podczas wykonywania kombinacji trików), stopnia rotacji oraz liczby i rodzajów wykonywanych trików. W wielkim skrócie, im więcej trików wykonanych w jednej sekwencji, tym więcej punktów zostanie dopisanych do naszego wyniku.

Kiedy graczowi uda się wykonać pewną ilość poprawnych trików, wskaźnik specjalny zacznie się napełniać. Gdy ten wskaźnik jest pełny i zaczyna migać, gracz może wykonywać tzw. triki specjalne, za które otrzymujemy większą ilość punktów. Jeśli gracz nie wykona poprawnie jakiegoś triku (spadnie z deskorolki), wszelkie punkty zdobyte podczas aktualnej kombinacji przepadną, a specjalny wskaźnik zostanie wyczyszczony.

W trybie kariery gracz musi zaliczyć 5 zadań na każdym z poziomów w ciągu dwóch minut. Gracze nie muszą realizować wszystkich zadań podczas jednego przejazdu, każde ukończone zadanie jest zapisywane w pamięci gry, co pozwala na realizację innych zadań na innych poziomach.

Na każdym z poziomów znajdują się dwa wspólne zadania, jednym z tych zadań jest zebranie wszystkich liter słowa „SKATE”, natomiast drugim wspólnym zadaniem jest zniszczenie pięciu konkretnych obiektów na każdym levelu. Każdy z poziomów ma jedno indywidualne zadanie, które jest bardzo z nim powiązane. Wykonanie zadań powoduje odblokowanie innych dodatkowych poziomów oraz sprzętu.

W trybie turniejowym gracze występują przed sędziami i zbierają noty za triki wykonane podczas trzech jednominutowych rund. Gracze otrzymają brązowe, srebrne lub złote medale na podstawie uzyskanego wyniku końcowego.

Innymi trybami jakie dostępne są w grze to tryb dla jednego gracza (single player), w którym gracze mogą korzystać z dowolnych wcześniej odblokowanych poziomów i postaci, swobodnie zdobywać wysokie wyniki w ciągu dwu minutowych przejazdów oraz tryb „free skating”, gdzie nie ma limitu czasu.

Tony Hawk’s Pro Skater
Tony Hawk’s Pro Skater

W grze występuje 10 profesjonalnych skaterów, w tym Tony Hawk, oraz dwie „oryginalne” postacie, które możemy odblokować: Officer Dick i Private Carrera. Oprócz trybów dla jednego gracza jest również dostępna rozgrywka wieloosobowa, która rozgrywana jest pomiędzy dwójką graczy na jednym, podzielonym ekranie.

Tony Hawk’s Pro Skater otrzymał jednogłośne uznanie. Doug Perry z IGN pochwalił „pomysłową, głęboką i niesamowicie wciągającą” rozgrywkę, „intuicyjne i naturalne” sterowanie, duże i złożone poziomy, „oszałamiające” efekty fizyczne i „doskonałą” ścieżkę dźwiękową.

Perry doszedł do wniosku, że gra „oddaje czysty i radykalny styl deskorolkowy i zapewnia go w niemal idealnej formie na PlayStation, z poczuciem biegłości i umiejętności programowania przekraczające czyjąkolwiek wyobraźnię”.

Tony Hawk’s Pro Skater była trzecią najlepiej sprzedającą się grą na PlayStation w Stanach Zjednoczonych w listopadzie 1999 roku. Od daty premiery do końca grudnia 1999 roku gra sprzedała się w ponad 350 000 sztuk i była sprzedawana u ponad 10 000 sprzedawców detalicznych w całym kraju.

Wersja Tony Hawk’s Pro Skater na PlayStation zdobyła nagrodę sprzedaży Platinum Sales Award od Entertainment and Leisure Software Publishers Association (ELSPA), wykazując sprzedaż co najmniej 300 000 sztuk w Wielkiej Brytanii.

Mój poprzedni artykuł: Kontynuacja historii Alone in the Dark 2

OldSchoolGames

Share

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Post comment

Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.