Zostań władcą świata z Age Of Empires

Age of Empires to historyczna komputerowa gra strategiczna czasu rzeczywistego stworzona przez Ensemble Studios i wydana na całym świecie przez Microsoft (w Polsce początkowo wydana przez APN Promise, a później jako część Gold Edition wydanej przez Cenega Poland). Gra miała swoją światową premierę 26 października 1997 roku natomiast do Polski trafiła niewiele później, bo 31 października 1997 roku. W grze gracz odgrywa rolę „duchową”, kierując historią plemienia lub cywilizacji, od epoki kamienia aż do epoki żelaza.

Po oficjalnym sukcesie gry powstało rozszerzenie pt. „Age of Empires: The Rise of Rome”, a zostało wydane w 1998 roku dzięki pozytywnym opiniom w komentarzach do gry. W późniejszych latach seria Age of Empires została rozszerzona o nowe części (Age of Empires II: Age of Kings, Conqueror Expansion, Age of Empires III oraz Warchiefs and Asian Dynasties), a także przeniesiono drugą część gry na konsolę Nintendo DS w tym samym czasie wprowadzona została koncepcja rozgrywki turowej (sam osobiście nie przepadam za grami turowymi).

Age of Empires
Age of Empires

Celem wyznaczonym w Age of Empires jest zbudowanie potęgi i zapisanie się w historii świata, począwszy od kilku wieśniaków w epoce kamienia, po potężną cywilizację z zaawansowaną technologią i bronią w epoce żelaza. Aby zapewnić zwycięstwo, gracze muszą zbierać surowce (drewno, żywność, złoto i kamienie), aby zapłacić za jednostki, budynki i koszty rozwoju technologii. Chociaż grę można ustawić na zysk w oparciu o osiągnięcia ekonomiczne, większość graczy koncentruje się na zwiększaniu siły militarnej i pokonywaniu przeciwników.

Ważną częścią gry jest podróżowanie przez wieki. W grze są cztery: epoka kamienia, epoka narzędzi (neolit), epoka brązu i epoka żelaza. Działania promocyjne w każdym z ww. okresów prowadzone są w centrum miasta. Ukończenie wymaga dużej ilości zasobów. Każda taka aktualizacja zapewnia dostępność nowych budynków, jednostek i technologii. Aby wejść w kolejny okres, potrzebujesz dwóch budynków z obecnej epoki (oczywiście każdy proces wymaga osobnego zasobu).

Cywilizacje dostępne w grze:

 • Koreańczycy
 • Chińczycy
 • Japończycy
 • Babilończycy
 • Hetyci
 • Persowie
 • Asyryjczycy
 • Egipcjanie
 • Sumerowie
 • Grecy
 • Minojczycy
 • Fenicjanie
Age of Empires
Age of Empires

Age of Empires składa się z różnych scenariuszy dla jednego gracza, z określonymi celami do osiągnięcia. Scenariusze te są pogrupowane w czynności (każda czynność jest przypisana do konkretnej cywilizacji). Istnieją losowe mapy i tryby deathmatch, w których zwycięstwo można osiągnąć tylko poprzez podbijanie, budowanie cudów lub przejmowanie wszystkich ruin lub reliktów kulturowych na mapie.

Dostępny jest również tryb wieloosobowy. W trybie wieloosobowym może grać jednocześnie od dwóch do ośmiu graczy. Ponieważ gry online nie są tak rozpowszechnione, jak nowoczesne gry, często zdarzają się opóźnienia lub rozłączenia serwerów. Niemniej jednak „Age of Empires” jest nadal bardzo popularny na GameRanger i GameSpy.

Jak już wcześniej wspomniałem Age of Empires odniosło ogromny sukces co potwierdza sam wydawca (Microsoft). Gra została wydana w 55 krajach w ciągu pierwszych czterech miesięcy, a do 12 grudnia globalne dostawy przekroczyły 650 000 egzemplarzy, a Microsoft ogłosił, że jest najlepiej sprzedającą się komputerową grą strategiczną w Stanach Zjednoczonych. Od stycznia 1998 r. Do lutego gra sprzedała się na całym świecie w 850 000 egzemplarzy.

Źródło: Wikipedia

Zapraszam również do zapoznania się z moim poprzednim artykułem: Max Payne 2: The Fall of Max Payne

OldSchoolGames

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment